Renkli Düşler Dünyası: Kitaplar

Çocukların yeni ve renkli dünyalara girmesine imkân veren kitaplar, hayatın gerçek bir parçasıdır. Uzmanlar tarafından seçilmiş kitaplar eşliğinde en az iyi beslenmek, sevgi ve bakım kadar önemli olan duygusal gelişim, kusursuz bir şekilde tamamlanır.

Dünyaya Açılan Pencere

Doğumdan hemen sonra başlayan uyarılar ne kadar zengin ve çeşitli olursa zihinsel gelişim ve becerilerin kazanılması da o kadar geniş olacaktır. Erken yaşlarda kitaplarla tanışan çocuklarda dil becerileri ve kelime hazneleri yaşıtlarına göre daha gelişmiştir.

Çocuğa hayal kurma fırsatı veren yaşa uygun çocuk kitapları, yaratıcılığı desteklemekle kalmaz problemlerin üstesinden gelme becerilerini de güçlendirir.

  • Gerçekle hayal arasında köprü vazifesi gören kitaplar
  • Çocuğu yaşama olması gerektiği gibi hazırlar.

Algı gelişiminden estetik değerlere, eleştiri yeteneğinden kendini ifade ediş biçimine kadar her aşamada çocuk gelişimine kalıcı destek sağlayan kitapların okul başarısı üzerindeki etkileri bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Her Yaşa Bir Kitap!

Okumak, insan beynini besler ve güçlendirir. Okumanın zamanı ve yeri olmaz. “Her yaşa bir kitap” sloganıyla kitap okuma alışkanlığı küçük yaşlarda edindirilmelidir.

Ebeveyn&çocuk ilişkisini güçlendiren kitap okuma etkinlikleri için uzmanların çocuk kitabı önerileri dikkate alınmalıdır. Kitaplar, sadece çocukların eğlenirken öğrenmesine katkı vermekle kalmaz, büyüklere de uzun yıllar sonra hayata çocukların penceresinden bakabilme fırsatı sunar.

Kitaplar Hayatın Bir Parçasıdır

Kitap okumak her yaş için eğlenceli bir aktivitedir. Kitap okuma alışkanlığının erken verilmesi kalıcı olmasını da sağlar.

Okul çağındaki çocuklar için; kahramanlık öyküleri ideal seçimlerdir. Somut düşüncenin yerini soyut düşünme becerilerine bıraktığı dönemde ilgi alanına uygun kitap seçimi yapılmalıdır.

Zeka gelişimine destek veren hayal gücü yaratıcılığı da geliştirir. Bilimsel araştırmalar sağlıklı yetişen çocukların ileride güçlü bireyler olduğunu ortaya koymuştur.  

Unutmayın! Kitap En Güzel Hediyedir

Çocuklara kitabın değerli bir şey olduğunu anlatmanın en iyi yolu hediye olarak yaşa uygun çocuk kitapları almaktır. Okul çağındaki çocuklarla pozitif ve güvene dayalı bir iletişimin yolu kitap okuma alışkanlığının edindirilmesiyle başlar.

Eğlendirirken düşündüren kitaplar, çocukların yere sağlam basmasını ve kendi doğrularını seçme becerisini olması gerektiği yere taşır.

Umut, belki de gelecek sayfada olabilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir